Постицајно родитељство је програм Уницефа којим се даје подршка родитељима.Сам пројекат траје дуги низ година и обуку за исти прошла је велика група васпитача ПУ Бошко Буха.
Самим тим да ми већ као практичари радимо са децом и родитељима ово је била надоградња наше праксе.
Кроз четири модула заједно са практичарима и стручњацима кренули смо да исти примењујемо у раду.
Подстицајно родитељство кроз игру ставља родитеља у центар пажње, кроз јачање родитељских компетенција за спровођење бриге о детету која укључује потребе развојне стимулације као и јачање мреже подршке породици , а посебно оним у вулнебилним ситуацијама
Као надоградња пројекта тј његово ширења Уницеф и СКГО покренули су пројекат ,,Подршка локалним самоуправама локалним самоуправама за ширење добрих политика и пракси подршке родитељству“, предшколска установа Бошко Буха партнер је у оквиру оба пројекта.
Деца расту размишљају кроз игру, за дечију игру поред самог детета и играчака, потребни су вршњаци, вртић, породица, окружење..Када се сви подједнако укључе у најранијим годинама деца ће кроз игру развијати све потребне вештине које ће им у будићности отворити врата успеха
Као почетак пројекта
Одржан је низ радионица са родитељима где смо учили игре и подсећали се старих игара.Ево како је то изгледало
Спортске игре и активности(како и на кој начин играти игре у дворишту парку или на улици)
Игре некад и сад(подсетили смо родитеље на игре из детињства а које би се допале ниховој деци)
Правимо стварамо(креативне радионице на којима смо дали предлоге за игре зими у простору куће или стана)
Позитивна дисциплина(предлози за позитивно дисциплиновање деце)
Хајде да причамо о вртићу(учешће родитеља у изради развојног плана Установе)
Одвикавање од пелена, цуцле и др(савети за лакше одвикавање и превазилажње тешкоћа адапација)
Постоје банери у упутства када почети са читањем и коју литературу
Среда је дан за библиотеку и читање са родитељима
Предлог нових књига
Свакодневно позивамо родитеље да се укључују у пројекте и буду директни сарадници у одрастању своје деце а сами тим и квалитетно проведу време са својом децом
Наши сарадници за Превентивну здравствену заштиту осим што брину о здрављу деце која су нашем колективу, разговарају са родитељима и дају информације и смернице родитељима на различите теме.Ево неки :
Такође наши сарадници (педагози, психолози,логопеди) организују саветовалишта и радионице.
Ово су неки од начина на који наша установа даје подстицај родитељству.
Подршка локалним самоуправама локалним самоуправама за ширење добрих политика и пракси подршке родитељству“, предшколска установа је активни учесник, кроз пројекат учествовали смо на манифестацији РАЗИГРАНА ПАЛИЛУЛА
Замишљена као породично дружење где је кроз игру и дружење, родитељи на једном месту добију одговоре на многа питања, која су им битна,да се забаве са својом децом и кроз игру усвоје добре начине и моделе које би применили код куће.
На манифестацији су учествовале све чланице тима: Општина Палилула, Дом здрававља “Милутин Ивковић“, ПУ Бошко Буха и Центар за социјални рад-Палилула и ОШ „Краљица Марија“.
Васпитачи предшколске установе су играли са децом и родитељима спортске игре.
У сарадњи са осталим чланицама планирана је израда Родитељског кутка који би пружао услуге родитељима, где би све чланице биле део и давале свој допринос из свог домена. Сада сви радимо на овом пројекту.
Порука за крај
У нашој Установи се од децембра месеца 2020.год. примењује онлајн програм „Снажни од почетка дајмо им крила“ за родитеље деце која нису обухваћена системом предшколског образовања и васпитања. Цео пројекат у организацији ЦИП-а је потпомогнут од стране Светске банке.У првом циклусу радионица које су реализоване од децембра 2020 године до маја 2021 године обухваћене су 22 породице, док су у другом који је реализован од октобра до децембра 2021 обухваћене 42 породице, где деца не похађају вртић. Програм је, након завршене обуке у организацији ЦИП-а, реализовало шест васпитача- фацилитатора из вртића „Јежурко“ и депаданса „Снешко“, уз подршку стручног сарадника- психолога, координатора у пројекту.
Запослени у установи су, захваљујући учешћу наше Установе у пројекту, имали прилику да похађају онлајн обуке, од којих су две акредитоване од стране ЗУОВ-а. Обуке је укупно прошло 35 васпитача, медицинских сестара, стручних сарадника и помоћник директора.